Дали наистина ви е необходим брокер?

Брокера може да е полезен в много редки случаи!

1. Определяне на цена: В повечето случаи сами може да се ориентирате как вървят имоти със сходна локация, квадратура и състояние или да заплатите на оценител ако имате колебания за текущата цена на вашия имот. 

Ако разчитате само на брокера да определи цената на вашия имот има риск той да се изкуши и да ви предложи цена под пазарната с цел максимално бързо да усвои комисионната. 

2. Снимки на имота - почти всеки човек има достъп до телефон с камера или може да помоли някой познат да направи няколко ясни снимки на имота. Брокерите възвеличават професионалното заснемане, но всъщност повечето от тях използват телефони за заснемане а и прекалено хубавите снимки не са особено предимство пред имот със сходни показатели.

3. Набавяне на нужните документи - почти всички необходими за сделката документи могат да се набавят както онлайн така и на гише. 

Включително може да изтеглите шаблон на предварителен договор и да платите на адвокат да  го прегледа и редактира или да състави нов предварителен договор.

Когато има някаква правна неяснота или нужда от помощ с документи и договори в общия случай е по-смислено и по-изгодно да се консултирате с адвокат отколкото с брокер.

Списък на необходимите документи при сделка с недвижим имот

  1. Документ за собственост - нотариален акт.
  2. Кадастрална схема/скица на имота. Този документ се издава от Агенция по геодезия, картография и кадастър.  
  3. Удостоверение за данъчна оценка. Това удостоверение трябва да бъде издадено в същата календарна година и да съдържа информация, че за имота няма неплатени данъчни задължения. Издава се от служба Местни данъци и такси в общинската администрация по адрес на имота. Услугата може да бъде заявена както на гише в съответната община, така и да се заяви удостоверение за данъчна оценка онлайн с квалифициран електронен подпис.  
  4. Удостоверение за вписвания, отбелязвания и заличавания за имота. Този документ е познат още като "удостоверение за вещни тежести" и се издава от Агенцията по вписванията. Удостоверението не е задължителен документ съгласно закона, тъй като Имотният регистър е публичен, но практиката е наложила представянето му, доколкото електронните справки от регистъра не са официален документ.
  5. Удостоверение за семейно положение за продавачите. Такова удостоверение се изисква при продавачи български граждани и се издава от ЕСГРАОН. Препоръчително е да бъде издадено непосредствено преди датата на продажбата, за да се гарантира актуалност на информацията в него. При продавачи чужденци е възможно държавата по произход на лицето да не поддържа регистър, който да удостоверява гражданското състояние и в този случай обстоятелствата се удостоверяват чрез нотариално заверени декларации.
  6. Удостоверение за наличие или липса на публични задължения. Този документ също не е задължителен по закон, но практиката е наложила представянето му и обичайно се изисква от нотариуса при изповядване на сделката. Задължително се представя и когато купувачът финансира покупката с ипотечен кредит. Удостоверението се издава от териториалната дирекция на НАП по постоянен адрес на лицето, като валидността му е 1 месец.
  7. Платежни нареждания за платени консумативи и режийни разходи за имота. Макар че не се изискват от закона, при продажбата е обичайна практика да се представят и платените сметки за ток, вода, отопление, газ, такси поддръжка/такси за етажна собственост, така че купувачът да е спокоен, че не наследява непокрити задължения.

4. Пускане и промотиране на обявите - трябва ви достъп до интернет, правите кратко описание на имота, добавяте снимките и избирате дали обявата да е безплатна или платена.

5. Огледи - определети си удобно за вас време за огледи

6. Подготовка на нотариалния акт - правна услуга от адвокат или нотариус.

В случай че ползвате оценител и адвокат да прегледа всички документи и ако пускате промо обяви 1-2 месеца в най-големите портали -  може да платите под 500 евро за всичко. Докато ако наемете брокер той ще свърши само част от работата изброена по-нагоре и ще защити най-силно собствения си интерес - с минимални усилия максимално бързо да вземе заветната 2-5% комисионна, докато ви лъже че защитава вашия интерес. 

И след като си вземе комисионната на етап предварителен договор, ангажиментите и интереса на брокера може да спаднат рязко.

Ако брокер ви доведе клиент той затваря цената с 2-5% комисионна, а ако клиента също има брокер цената може да се натовари с до 10% комисионни, като основната работа на брокерите ще е да публикуват обява или да прегледат обявите в някой от големите портали за имоти. 

 


Назад